Rozliczenia kadrowo płacowe

 

Obecnie dobry pracownik to podstawa w wielu firmach. Wymaga on jednak dobrej polityki kadrowo-płacowej. I tu zaczyna się problem, ponieważ nie każdego przedsiębiorcę stać na osobny dział księgowo-kadrowy. W jaki sposób to zrobić, by oszczędzić swój czas i pieniądze? O tym w artykule.

 

Jak nadążyć za zmianami w przepisach?

Bardzo częste zmiany przepisów prawa pracy czy ubezpieczeń społecznych a ostatnio również PIT. Wymagają od przedsiębiorcy ciągłego rozwoju i aktualizacji swojej wiedzy. Często wykracza to poza możliwości czasowe właściciela firmy. Nie stać go również na zatrudnienie pracowników, którzy będą wykonywać te działania w jego imieniu. Pamiętajmy, że poza kwestią wynagrodzeń, są to dodatkowe środki na szkolenia czy dobranie odpowiedniego oprogramowania w firmie. Jest na to rozwiązanie, można wybrać outsourcing kadrowo-płacowy. Koszt prowadzenia takiej usługi w naszej firmie, to 40 zł netto od pracownika. Czy warto? Owszem. Ty jako przedsiębiorca przejmujesz się jedynie wyborem odpowiedniego pracownika na stanowisko – my dbamy o całą resztę. W ramach naszych usług współpracujemy z firmą BHP, która jest w stanie przeprowadzić wymagane, profesjonalne szkolenie BHP dla Twoich pracowników.

 

Rozliczenia kadrowo-płacowe – jakie usługi oferujemy?

Jesteśmy dostawcą usług księgowych natomiast kadry i płace się z tym bezpośrednio łączą. Dbamy o to, by naliczanie wynagrodzeń oraz prowadzenie akt pracowniczych było zgodne z przepisami. Posiadamy duże doświadczenie, w rozliczeniu pracowników delegowanych za granicę. Jakie usługi wchodzą w zakres naszej opieki? oto lista:

  • Listy płac,
  • Paski wynagrodzeń,
  • Tworzenie i przesyłanie deklaracji ZUS,
  • Deklaracja podatku od osób fizycznych (PIT 4),
  • Przekazywanie drogą elektroniczną dokumentów ZUS,
  • Przygotowywanie dla Zarządu (właścicieli) wszelkiego rodzaju sprawozdań dotyczących zatrudnienia,
  • Nadzór nad dokumentacją kadrową – w tym przygotowanie akt pracowników nowo zatrudnionych,
  • Jesteśmy w stanie zorganizować również szkolenie BHP w firmie,
  • Na stałe współpracujemy z kancelarią prawną, jesteśmy więc w stanie zapewnić wszelką pomoc prawną, związaną z zatrudnieniem nowego pracownika i nie tylko,
  • Prowadzenie rozliczeń PFRON.

Bezpieczeństwo informacji

Każde biuro rachunkowe zdaje sobie sprawę jak ważne jest bezpieczeństwo posiadanych informacji. Są to w większości dane finansowe firmy oraz dane wrażliwe – jak dane osobowe pracowników. W jaki sposób o to dbamy? korzystamy z certyfikowanego oprogramowania. Mamy również wdrożone procedury RODO w firmie.