Nowe stawki VAT 2019

19 lipca 2019 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o VAT wprowadzającą nową matrycę stawek VAT oraz obowiązkową podzieloną płatność VAT. Od kiedy wejdzie obowiązkowy split payment? od kiedy będą obowiązywać nowe stawki VAT? o tym w poniższym artykule.

 

Kasy fiskalne a nowe stawki VAT

Poprzednio obowiązujące przepisy dawały przedsiębiorcom dużą dowolność w zakresie przypisywania stawkom VAT oznaczeń literowych. Obowiązkowe było jedynie przyporządkowanie literze „A” podstawowej stawki VAT 23%. Od maja 2019 uległo to zmianie. Podatnik musi się sztywno trzymać określonych zasad przyporządkowania stawkom VAT oznaczeń literowych. Według § 6 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia wygląda to następująco:

 • 6. 1. Podatnicy, prowadząc ewidencję:

(…)

5) przypisują oznaczenia literowe od „A” do „G” do stawek podatku lub zwolnienia od podatku, przypisanych do nazw towarów i usług, w następujący sposób:

 1. a) literze „A” – jest przypisana stawka podstawowa podatku w wysokości 22% albo 23%,
 2. b) literze „B” – jest przypisana stawka obniżona podatku w wysokości 7% albo 8%,
 3. c) literze „C” – jest przypisana stawka obniżona podatku w wysokości 5%,
 4. d) literze „D” – jest przypisana stawka obniżona podatku w wysokości 0%,
 5. e) literze „E” – jest przypisane zwolnienie od podatku,
 6. f) literze „F” i „G” – są przypisane pozostałe stawki podatku, w tym wartość 0% (zero techniczne) w przypadku sprzedaży opodatkowanej, o której mowa w art. 119 ust. 1 lub art. 120 ust. 4 ustawy.

Wszystkie urządzenia wprowadzane do użytku od 1 maja 2019 r. mają już zaprogramowaną nową matrycę stawek VAT. W kasach przed tą datą konieczne jest wprowadzenie zmian. Podatnicy mają na to czas do końca lipca 2019 r. Od 1 sierpnia 2019 r. wszyscy podatnicy mają obowiązek stosowania nowych zasad.

Mechanizm podzielonej płatności od listopada 2019

We wcześniejszym artykule informowaliśmy o wprowadzeniu split payment we wrześniu. W tym temacie nastąpiła jednak zmiana i nowe przepisy wchodzą w życie od 1 listopada 2019 r.  Od tej daty likwiduje się załączniki nr 11 i 14 ustawy o VAT. W to miejsce wprowadza się załącznik nr 15. Co zawiera? Wszelkie regulacje dotyczące obowiązkowego split payment – wymienia towary i usługi nim objęte. Limity kwotowe dla obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności, skutków niewykonania obowiązku SP, zmiany w zakresie wystawiania faktur, sankcje za ich błędne wystawianie i zmiany w zakresie stosowania solidarnej odpowiedzialności.

Ustawa wprowadzi również ułatwienia w stosowaniu mechanizmu podzielonej płatności, które polegają na możliwości opłacania z rachunku VAT należności z tytułu podatków dochodowych, akcyzy, cła, VAT od importu i składek ZUS. Sporym ułatwieniem będzie również możliwość dokonywania jednym komunikatem przelewu płatności za więcej niż jedną fakturę.

Nowe stawki VAT

Według ministerstwa finansów wprowadzenie nowej matrycy VAT ma uprościć przepisy podatkowe. Jak tylko ustawa wejdzie w życie, bez poprawek senatu. Nowe stawki będą wyglądały następująco:

 • owoce tropikalne i cytrusowe – obniżenie z 8% na 5%,
 • pieczywo ­ z 23%, 8% lub 5% na 5%,
 • zupy, buliony, żywność homogenizowana – z 8% na 5%,
 • musztarda, przyprawa słodka papryka, niektóre przyprawy przetworzone (np. pieprz, gałka muszkatołowa, tymianek) – z 23% na 8%,
 • produkty dla niemowląt i dzieci, tj. żywność przeznaczona dla niemowląt i małych dzieci, smoczki, pieluszki oraz foteliki samochodowe – z 8% na 5%,
 • artykuły higieniczne (podpaski, tampony higieniczne, pieluchy) – 8% na 5%,
 • e-booki – z 23% na 5%,
 • e-prasa – z 23% na 8%.

 

Nowa ustawa wprowadza obniżenie niektórych stawek VAT, natomiast powoduje podwyższenie stawek dla innych produktów, takich jak:

 

 • Niektóre przyprawy nieprzetworzone (np. kmin, szafran, kurkuma) – stawka wzrośnie z 5 do 8%.
 • Homary i ośmiornice, inne skorupiaki, mięczaki i bezkręgowce wodne oraz przetwory z nich, a także kawior –  zmiana z 5 na 23%.
 • Lód używany do celów spożywczych i innych celów chłodniczych – wzrost z 8 do 23%.

 

Oprócz wyżej wymienionych zmian w stawkach podatku VAT, nowa matryca przewiduje również następujące zmiany:

– wprowadzenie nowego systemu stawek VAT, oparty na założeniach:

 • wykorzystania do identyfikowania dla potrzeb VAT Nomenklatury scalonej (CN) w odniesieniu do towarów oraz aktualnej PKWiU 2015 w odniesieniu do usług,
 • opodatkowania taką samą stawką całych grup towarów/usług. Efekty to taka sama stawka dla podobnych towarów/usług, likwidacja arbitralnych kryteriów decydujących o stawce uproszczenie przepisów ustawy o VAT,
 • przyjęcia zasady obniżania stawek („równanie w dół”), przy punktowych podwyżkach stawki,

– wprowadzenie wiążącej informacji stawkowej (WIS), która określa m.in. prawidłową stawkę VAT dla danego towaru/usługi oraz zapewnia ochronę dla podatnika, który ją prawidłowo stosuje,

– zmiany w systemie ryczałtowym dla rolników.

Nowe stawki podatku VAT od kiedy?

Nowe stawki dla podatku VAT na niektóre towary i usługi będą obowiązywać od 1 listopada 2019 r. Od tego czasu również podatnicy mogą uzyskiwać wiążącą informacje stawkową (WIS). Natomiast większość zmian z nowej matrycy miałoby obowiązywać od 1 kwietnia 2020 r.

 

W tym roku wiele zmian. Oczywiście, staramy się o nich na bieżąco informować. Nowe sposoby rozliczenia samochodu, pracownicze plany kapitałowe, kasy fiskalne online. O tym wszystkim pisaliśmy w poprzednich artykułach do których zachęcamy.